Mało kto już dziś pamięta, że poza przełomowym rokiem 1989, w 1991 też niejedno w Polsce i Europie się zadziało!
27 października 1991 r., odbyły się w Polsce pierwsze po wojnie całkowicie wolne wybory parlamentarne. Miały swój urok, bo wyborcy mogli obierać swoich reprezentantów spośród ponad 6 tys. kandydatów, zarejestrowanych na 934 listach. Ostatecznie, aż 29 komitetów wprowadziło swoich ludzi do Parlamentu, gdzie poza przedstawicielami Porozumienia Centrum, Konfederacji Polski Niepodległej, Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zasiedli również posłowie Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, Unii Polityki Realnej czy Partii X. Jest o czym rozmawiać, wszak to wtedy, w bólach i mękach rodziła się demokracja po polsku...
Powyższy film, jako swoista ikonka z epoki, doskonale obrazuje tamten okres. "Może i śmieszne, ale wtedy kandydaci byli autentyczni i szczerzy", czytamy w jednym z komentarzy.
8 grudnia 1991 r., Borys Jelcyn, Stanisław Szuszkiewicz i Leonid Krawczuk zebrali się w Puszczy Białowieskiej, by podpisać porozumienie o rozwiązaniu ZSRR i zawiązaniu w jego miejsce organizacji międzynarodowej - Wspólnoty Niepodległych Państw. Później, z dniem 26 grudnia tego samego roku, moloch liczący sobie blisko 70 lat istnienia, ostatecznie przestał funkcjonować jako podmiot prawa międzynarodowego. Była to jedna z największych (jeśli nie największa!) światowych zmian geopolitycznych XX wieku.
I to przede wszystkim z tych dwóch okazji, członkowie Koła Naukowego "Ars Politica" postanowili przygotować dla Was całoroczny cykl wydarzeń, które pozwolą przybliżyć choć trochę klimat tamtych lat.
Jak to naprawdę było? Ile z tego wszystkiego wynieśliśmy nauki? Co się zmieniło, a co pozostało bez zmian? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć właśnie w trakcie trwania Festiwalu Demokracji.
Wypatrujcie nasze plakaty na Uniwersytecie Warszawskim, śledźcie wydarzenia na facebooku!
- W listopadzie zorganizowaliśmy podsumowanie dwudziestu lat transformacji ustrojowej w Polsce, podczas spotkania z prof. Aleksandrem Łuczakiem i prof. Tomaszem Nałęczem.
- Historię wyborów 1991 roku przybliży Wam konkurs filmowy "20 lat minęło..."
Do końca roku porozmawiamy też o głośnych w III RP aferach korupcyjnych. Omówimy ewolucję systemu partyjnego. Porozmawiamy też o stanie współczesnej polskiej demokracji, podczas spotkań studentów z czołowymi polskimi politykami!
A już w tym tygodniu, w związku z trzydziestą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego (bo i ten wątek jest niezmiernie ważny, jeśli mamy dokonać rzetelnej analizy przemian ostatnich dwudziestu lat), pragniemy serdecznie zaprosić was na kolejne spotkania:
13 grudnia odbędzie się wykład prof. Andrzeja Friszke, pt. "13 grudnia 1981 roku - czy była alternatywa?", organizowany w ramach cyklu "8 wykładów na nowe tysiąclecie".
14 grudnia zapraszamy na spotkanie "13 XII 1981 w oczach Polaków i Francuzów. Nie ma wolności bez solidarności", organizowane przez Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich.
16 grudnia zaś, Dom Spotkań z Historią przygotował dla Was całą, 8-godzinną serię ciekawych wydarzeń.
Serdecznie zapraszamy! Warto dbać o demokrację. W przeciwnym razie...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz