niedziela, 21 grudnia 2014

KINO [ARS]POLITYCZNE: Państwo terroru - podsumowanie

          Film „Pola Śmierci”, będący podstawą do dyskusji na grudniowym spotkaniu w ramach cyklu „KINO [ARS]POLITYCZNE”, to emocjonalnie nacechowany obraz opowiadający historię przejęcia władzy w Kambodży przez Czerwonych Khmerów. Narracja o kambodżańskiej wojnie domowej prowadzona jest przez amerykańskiego reportera i jego przyjaciela. Goście naszego spotkania - prof. Bogdan Góralczyk (CE UW) oraz dr hab. Rafał Chwedoruk (INP UW) - próbowali wyjaśnić przyczyny konfliktu, jego cele i recepcje na świecie.

                              Dr hab. Rafał Chwedoruk i prof. Bogdan Góralczyk



„Dlaczego ci chłopcy wyszli z kałasznikowami na ulicę”?


        Bez wątpienia w Kambodży dostrzegalny jest ogromny wpływ doktryny Mao Zedonga (postulaty niszczenia burżuazji, „rok zero”, powszechny głód przy jednoczesnym zakazie uprawy ziemi). Przyczyn upatrywać można w skrajnym nacjonalizmie i nienawiści do Wietnamczyków – stwierdził prof. Góralczyk. "Maoizm nie jest doktryną rewolucji. Kambodża jest antytezą marksizmu” (prof. Chwedoruk). Potwierdzeniem tej tezy jest powszechny kult ziemi, swoista próba cofnięcia zegara historii. Tymczasem, jak wiemy, marksizm zakłada po kolei przechodzenie pewnych etapów. Można nawet mówić o „swego rodzaju nacjonalizmie, jeśli to europejskie pojęcie ma tam w ogóle sens”. Kolejnym ważnym czynnikiem jest religia. Tendencje egalitarne w Kambodży są wynikiem wiary w karmę i reinkarnację. Prof. Góralczyk dodał, że Kambodża jest jednym z czterech krajów „Buddy siermiężnego”.


          Zaproszeni goście zgodnie podkreślali, że Kambodża była polem rozgrywki zimnej wojny. To Stany Zjednoczone utrzymały Pol Pota przy życiu - powiedział prof. Chwedoruk. Na Kambodżę spadło więcej bomb niż na całą Europę w czasie II Wojny Światowej. Jak podkreślił prof. Góralczyk, należy mieć na uwadze, że wyzwolenie tak naprawdę przyszło wraz z Wietnamczykami, co nie jest pokazane w filmie, a którzy byli wspierani przez Związek Radziecki. Czerwoni Khmerzy to jedyny przypadek w dziejach, kiedy władza dopuszcza się ludobójstwa na własnym narodzie - mówił nasz gość z Centrum Europejskiego. Prof. Chwedoruk wskazał ponadto na pewne podobieństwa wśród różnych ideologii totalitarnych: Najwięcej wspólnego znalazłbym chyba w NSDAP – zabijanie wszelkich objawów słabości w człowieku.



Ludność Kambodży w czasie rewolucji Khmerów zmniejszyła się o 2,5 mln. Pola śmierci tak naprawdę pokryły cały kraj.


Spotkanie podsumowała Emma Drabarek

Osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy o reżimie Pol Pota polecamy lekturę: „The Pol Pot Regime: Race, Power and Genocide in Cambodia under the Khmer Rouge” oraz „Brothe Number One: A Political Biography of Pol Pot”.

sobota, 6 grudnia 2014

Sytuacja na Białorusi w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego

Mijają 4 lata od wyborów prezydenckich na Białorusi, a sytuacja praw człowieka wciąż nie ulega poprawie. W niewoli pozostaje ostatni kandydat na prezydenta, Mykoła Statkiewicz, aktywiści, obrońcy praw człowieka i przedstawiciele niezależnych mediów są nadal represjonowani. Niedawno białoruskie władze podjęły decyzję o deportacji Jeleny Tonkaczewej, szefowej organizacji pozarządowej Lawtrend, dziennikarze są ciągle skazywani na kary grzywny za pracę dla zagranicznych mediów, a coraz bardziej popularnym narzędziem wpływu na przedstawicieli opozycji stały się prewencyjne aresztowania masowo stosowane przez władze.

Jednocześnie, Unia Europejska skraca listę osób i firm objętych sankcjami, oficjalny Mińsk powtarza, że oczekuje polepszenia stosunków z Europą, a sam Łukaszenka nakłada maskę “rozjemcy” w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. W co gra Łukaszenka? Czy Unia Europejska da się zwieść dyktatorowi i wizji liberalizacji przed kolejnymi wyborami prezydenckimi? Co czeka Białoruś w roku wyborczym? Czy można oczekiwać wznowienia silnych represji wobec społeczeństwa obywatelskiego?

W dyskusji udział wezmą:
- dr Katarzyna Pisarska, dyrektor Polskiej Akademii Dyplomacji;
- dr Mariusz Maszkiewicz, były ambasador RP na Białorusi;
- Andrei Sannikov, kandydat na prezydenta Białorusi w 2010 roku;
- Berit Nising Lindeman, przedstawicielka Norwegian Helsinki Committee;

Po dyskusji, uczetnicy konferencji będą mieli unikalną szansę, by obejrzeć film o Białoruskim Wolnym Teatrze, Dangerous Acts Starring the Unstable Elements of Belarus w reżyserii Madeleine Sackler. Film poprzez losy członków opozycyjnej grupy teatralnej rysuje sytuację na Białorusi przed 19 grudnia 2010 roku i falę represji, która nastąpiła po tej dacie. 

Organizatorzy konferencji: 
Koło Naukowe UW "Ars Politica"
Samorząd Studentów Instytutu Dziennikarstwa UW
Fundacja Europejska Białoruś

10 grudnia, godz. 18:30
Aula "B" w Auditorium Maximum UW


wtorek, 2 grudnia 2014

Samorząd terytorialny w Polsce - reforma czy kontynuacja?


Fotorelacja z konferencji naukowej "Samorząd terytorialny w Polsce - reforma czy kontynuacja?" współorganizowanej przez Instytut Nauk Politycznych oraz Koło Naukowe "Ars Politica".
W panelu II: "Młodzi w wyborach samorządowych - studenckie podsumowanie" wzięli udział członkowie Koła i zaprezentowali wyniki własnych badań.

Więcej zdjęć na profilu koła.

sędzia J. Stępień, prof. dr hab. G. Rydlewski




 prof. dr hab. S. Mazur oraz prof. dr hab. J. Itrich-Drabarek


 prof. dr hab. J. Raciborski, dr E. Sękowska-Grodzicka





dr Daniel Przastek


Prelegenci z Koła Naukowego "Ars Politica":

Amanda Dziubińska





Emma Drabarek




Marcin Ołdakowski



Konrad Gałuszko



piątek, 28 listopada 2014

Ogólnopolska konferencja naukowa o samorządzie terytorialnym


Instytut Nauk Politycznych UW oraz Koło Naukowe „Ars Politica” pragną zaprosić na konferencję naukową „Samorząd terytorialny w Polsce – reforma czy kontynuacja?”

Spotkanie będzie debatą podsumowującą ostatnie wybory samorządowe oraz próbą oceny stanu polskiej samorządności w 25-lecie istnienia III RP. Wśród gości i mówców znajdą się badacze z ośrodków naukowych z całej Polski, a także studenci Instytutu Nauk Politycznych UW.

Konferencja odbędzie się w poniedziałek 1 grudnia 2014 roku w audytorium im. Stefana Czarnowskiego, budynek Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, ul. Krakowskie Przedmieście 3, Warszawa. 

PROGRAM KONFERENCJI:

10:00-10:15 – Uroczyste otwarcie konferencji przez prof. dr hab. Stanisława Sulowskiego (Uniwersytet Warszawski).

10:15-11:30 – Panel I: Stan samorządu terytorialnego. Pola sukcesów, porażek i wyzwań - prowadząca prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek.

Dorobek 25 lat. Czy dobrze wykorzystany czas? - prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Stanisław Mazur (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Pola napięć. Korekta czy radykalna zmiana w samorządzie terytorialnym? - prof. dr hab. Grzegorz Rydlewski (Uniwersytet Warszawski), sędzia Jerzy Stępień (Uczelnia Łazarskiego).

Doświadczenie wyborów samorządowych 2014. Spory partyjne czy konkurencja programów partyjnych? - prof. dr hab. Jacek Raciborski (Uniwersytet Warszawski), dr Ewa Sękowska-Grodzicka (Uniwersytet Warszawski). 

11:30-12:45 – Przerwa.

12:45-13:45 – Panel II: Młodzi w wyborach samorządowych: studenckie podsumowanie - prowadzący dr Daniel Przastek (Uniwersytet Warszawski).

Prelegenci - członkowie Koła Naukowego UW „Ars Politica”: Amanda Dziubińska, Emma Drabarek, Konrad Gałuszko, Marcin Ołdakowski.

13:45-14:15 – Przerwa.

14:15-16:00 – Panel III: Wybory samorządowe Warszawa 2014 – Polityka Warszawska - prowadzący dr Błażej Poboży (Uniwersytet Warszawski).

Analiza porównawcza wyborów samorządowych w dużych miastach europejskich - dr Andżelika Mirska (Uniwersytet Warszawski).

16:00 – Zakończenie konferencji.

Uprzejmie prosimy o zgłoszenie chęci udziału w konferencji w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2014 roku na adres: eborowska@uw.edu.pl


czwartek, 27 listopada 2014

WKRĘĆ SIĘ W KOŁO

"Wkręć się w koło" to inicjatywa kół naukowych oraz samorządów studenckich działających na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

27 listopada Stary BUW został opanowany przez koła naukowe WDiNP! Promowaliśmy swoją aktywność na polu akademickim i zachęcaliśmy studentów UW do współpracy.





poniedziałek, 27 października 2014

Szkolenia debatanckie

W miniony weekend nie próżnowaliśmy!

W sobotni i niedzielny wieczór członkowie #ArsPolitica mieli okazję szlifować swoje umiejętności w zakresie retoryki oraz prowadzenia debat oksfordzkich. Zgodnie z zasadą łączenia przyjemnego z pożytecznym, oprócz dobrej zabawy zdobyliśmy nowe umiejętności i doświadczenia.






























































































Szkolenie poprowadziła Prezes Koła - Amanda Dziubińska.

niedziela, 19 października 2014

Ars Politica na Twitterze

Możecie już obserwować nas na Twitterze. Znajdziecie tam nie tylko relacje z organizowanych przez nas debat i konferencji, ale także garść informacji i komentarzy związanych z najnowszymi wydarzeniami z kraju i ze świata.



piątek, 3 października 2014

Pierwsze spotkanie Koła po wakacyjnej przerwie!

Dzisiaj odbyło się pierwsze w tym semestrze spotkanie organizacyjne ArsPo. Przybyło nam kilkunastu nowych członków, zapowiada się szalenie aktywny rok. Chętnych do współpracy zachęcamy do kontaktu na kn.arspolitica@gmail.com. Pomysłów jak zwykle mamy wiele, śledźcie nas na facebooku. Znajdziecie tam najświeższe informacje o nowych przedsięwzięciach Koła.


wtorek, 20 maja 2014

BILANS WOLNEJ POLSKI

Rok 2014 to rok wyjątkowy pod względem okrągłych rocznic. Jedną z najważniejszych jest 25 lat od czasu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, rozpadu systemu realnego socjalizmu i demokratyzacji życia publicznego. Polska od 1989 przeszła długą drogę – od bycia częścią bloku państw socjalistycznych do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.

Wspólnie z Fundacją Instytut Rozwoju Edukacji Obywatelskiej przygotowaliśmy debatę, która będzie swoistym podsumowaniem tych 25 lat wolnej Polski.


W debacie wezmą udział:
Henryk WUJEC, doradca Prezydenta RP ds. społecznych, działacz opozycyjny okresu PRL, poseł Sejmu Kontraktowego oraz I, II i III kadencji Sejmu RP

Andrzej CELIŃSKI, przewodniczący Partii Demokratycznej, działacz opozycji okresu PRL, były minister kultury, senator I i II kadencji, poseł II, IV i VI kadencji Sejmu

Tomasz WOŁEK, dyrektor redakcji publicystyki stacji Tele 5, dziennikarz, publicysta w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej i POLITYCE, działacz opozycji w okresie PRL

Dyskusję poprowadzi:
dr Anna MATERSKA-SOSNOWSKA, adiunkt w Zakładzie Systemów Politycznych INP UW, członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych

Zapraszamy w poniedziałek 26 maja 2014 r. o godzinie 18:30 do Auli Starego BUW-u.

Poruszymy następujące kwestie:

MEDIA: Próba analizy aktywności niezależnych mediów w wolnej Polsce w zakresie:

· kształtowania opinii publicznej
· udziału w procesie pobudzania życia społeczno-politycznego kraju
· weryfikacji i kontroli aktywności organów władzy publicznej

SPOŁECZEŃSTWO: Wskazanie na działalność podmiotów obywatelskich w sferze publicznej:

· partycypacja obywatelska na poziomie centralnym oraz samorządowym
· podmioty obywatelskie w procesie realizacji zadań publicznych
· relacje władza – obywatel / mieszkaniec

GOSPODARKA: Polski model gospodarki wolnorynkowej:

· zależności na linii polityka społeczna – gospodarka w kontekście transformacji
· swoboda przedsiębiorczości a rzeczywisty udział Polaków w kształtowaniu polskiej gospodarki
· udział Polski w organizacjach międzynarodowych a wpływ na kondycję krajowej gospodarki

wtorek, 13 maja 2014

Warszawska Debata Wyborcza


Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego powoli zbliża się do końca. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zgromadzeni w kilkunastu organizacjach postanowili wspólnie dla wszystkich warszawiaków przygotować wyjątkowe wydarzenie, które pomoże dokonać najlepszego wyboru. Celem Warszawskiej Debaty Wyborczej, która już 20 maja o godz. 15:00 odbędzie się w Teatrze Palladium, jest podsumowanie trwającej w stolicy i podwarszawskich powiatach walki na programy, spoty i argumenty o Brukselę. Dynamiczna i, mamy nadzieję, konkretna dyskusja pozwoli uczestnikom debaty utwierdzić się w swoim wyborze, na kogo oddać głos 25 maja, a niezdecydowanym umożliwi porównanie wszystkich opcji i podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej głosowania. Co więcej, będzie to okazja, by na żywo skonfrontować poglądy kandydatów na temat swojej pracy w instytucji, do której kandydują, a także do zadania bezpośredniego pytania.

Wśród zaproszonych znajdują się następujący goście:

1. Jacek Kurski - Solidarna Polska
2. Krzysztof Bosak - Ruch Narodowy
3. Wojciech Olejniczak - Sojusz Lewicy Demokratycznej
4. Zdzisław Krasnodębski - Prawo i Sprawiedliwość
5. Ryszard Kalisz- Europa Plus Twój Ruch
6. Paweł Kowal - Polska Razem Jarosława Gowina
7. Michał Marusik - Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke
8. Paweł Zalewski - Platforma Obywatelska
9. Agnieszka Grzybek - Partia Zielonych

Organizatorami tego wydarzenia są: Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Młodzi dla Polski, Samorządy Studentów INP i IE, Forum Młodej Warszawy, Alternatywa Studencka, Forum Młodych PKPP Lewiatan, Klub Debat Oksfordzkich oraz oczywiście Koło Naukowe UW "Ars Politica".

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku :)

Podsumujmy razem trwającą kampanię i 25 maja wybierzmy mądrze. Serdecznie zapraszamy!

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Fotorelacja z debaty "Młodzi - wyzwanie dla Europy" (25.04.2014 r.)


prof. dr hab. Stanisław Sulowski
Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UW





prof. Danuta Hübner


Ryszard Kalisz i Grzegorz Benedykciński

Krystian Legierski 


                                                                     prof. Krystyna Iglicka-Okólska 


Michał Marusik i Krzysztof Bosak 


prof. Zdzisław Krasnodębski 





Agnieszka Grzybek