poniedziałek, 27 czerwca 2011

Wschodnia Strona UW wystartowała!

 6 czerwca opublikowaliśmy artykuł podsumowujący wykonanie PROJEKTU: LWÓW 2011. Jego suplementem była moja osobista wypowiedź nt. projektu, opublikowana m.in. na łamach studenckiej gazety internetowej "Sedno". Zawarłem tam szereg postulatów, których realizacji chciałbym w najbliższym czasie sprostać. Artykuł spotkał się z odzewem studentów UW i już dziś, z radością mogę ogłosić, że wspólnymi siłami udało się otworzyć nowego, wspólnie redagowanego bloga pt. "Wschodnia Strona UW"

Na jego platformie będziemy zajmować się szeroko pojętą tematyką wschodnioeuropejską. Centrum naszego zainteresowania stanowią siła rzeczy państwa takie jak: Rosja, Ukraina, Białoruś, czy państwa nadbałtyckie. Nie wykluczamy jednak, że z czasem zakres geograficzny interesujących nas terenów powiększy się, np. o Zakaukazie, czy Bałkany. Trzeba też zaznaczyć, że jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy ze wszystkimi, którzy podzielają nasze pasje :)

Zapraszamy do regularnej lektury!




Konstanty Chodkowski

piątek, 24 czerwca 2011

Po HARENDZIE... co dalej?

Frekwencja na środowym zebraniu rzeczywiście robiła wrażenie. Poza grupą "weteranów" przybyli także nowi członkowie, a więc nasze grono powiększyło się po raz kolejny. Tym razem na pokładzie przywitaliśmy:

- Damiana Ciurę
- Patryka Jesiotra
- Paulinę Zych
- Romana Piwowarskiego

Jak zwykle jesteśmy niesamowicie uradowani, że nasza działalność spotyka się z przychylnym nastawieniem studentów :) Jeśli wspomnieć, że w momencie reaktywacji Koła w ponad pół roku temu, z trudem znaleźliśmy piątkę chętnych do współpracy osób - liczba 15 członków w dniu dzisiejszym naprawdę robi wrażenie! Z dumą możemy ogłosić, że KN "Ars Politica" było w minionym roku akademickim najaktywniejszym i najdynamiczniej rozwijającym się Kołem Naukowym na Instytucie Nauk Politycznych UW. Żywimy szczerą nadzieję, że zarówno przez okres wakacyjny, jak i po wakacjach uda nam się utrzymać tempo rozwoju.

ALE! Nie wolno nam przecież spocząć na laurach! Przed nami wiele do zrobienia. Na nadchodzące wakacje przygotowaliśmy dla was moc atrakcji! Szczegóły już wkrótce!

Konstanty Chodkowski



PS. Zapraszamy też do polubienia naszej na-nowo-narodzonej strony na facebooku!


wtorek, 21 czerwca 2011

Wielkie Walne Zebranie KN "Ars Politica"

W imieniu swoim, oraz całego zespołu "Ars Politica" pragnę zaprosić Was (tj. wszystkich zainteresowanych) na Walne Zebranie Koła Naukowego "Ars Politica", na którym: 

  1. Podsumujemy rok akademicki 2010/2011
  2. Odbędzie się dyskusja na temat programu Koła na rok akademicki 2011/2012. 
Wszyscy przybyli goście zostaną wysłuchani, wszystkie propozycje poddamy pod dyskusje. Zaopatrzcie się w wolny czas i masę ciekawych pomysłów. Przyszły rok musi należeć do nas! :)

Zebranie odbędzie się dnia 22 czerwca (środa), o godz. 15:00,
w Klubie HARENDA (Krakowskie Przedmieście 4/6).

Serdecznie zapraszam!
Konstanty Chodkowski

czwartek, 9 czerwca 2011

Członek KN "Ars Politica" w obronie praw głuchych i niedosłyszących

W dniu dzisiejszym, dla telewizji Polsat udzielił wywiadu Daniel Kowalski - członek Zarządu Koła Naukowego "Ars Politica".

Daniel, jako reprezentant środowisk osób głuchych i niedosłyszących od lat toczy walkę w obronie praw niepełnosprawnych. Rząd, który od niedawna ni stąd ni zowąd mocno zainteresował się "społecznie wrażliwą" lewicą, milczy w obliczu stawianych przed nim postulatów. Pierwszym z nich jest powołanie pełnomocnika rządu ds. osób głuchych i niedosłyszących. Dzięki niemu, osoby te zyskałyby ułatwioną drogę w dalszym dochodzeniu swoich spraw, jak np. lobbowanie na rzecz dobrej ustawy o języku migowym.

Rząd Donalda Tuska powołał już niejednego pełnomocnika do rozwiązania niejednego palącego problemu w polskim społeczeństwie. Oprócz najnowszego nabytku, przetransferowanego niedawno Bartosza Arłukowicza, hitem jest też minister-terminator ds. zwalczania korupcji. Ach, czego się nie zrobi dla 43-procentowego słupka...



Społeczność osób głuchych i niedosłyszących doświadczała to liczy sobie aż ok. 900 tys. osób w całym kraju. Od wielu lat żyjemy na marginesie społeczeństwa - wyjaśnia Daniel Kowalski - nie dostrzega się cierpienia, którego doświadczamy na co dzień. Mamy ograniczony dostęp do tłumaczeń na język migowy. Ułomności systemu tłumaczy się brakiem środków finansowych. Niezrozumiały jest dla nas fakt, czemu pieniądze są oszczędzane w pierwszej kolejności na niepełnosprawnych.

Problem przybiera skalę globalną - kontynuuje - chociażby na rynku pracy. Głusi uważani są za niezdolnych do konkurowania z osobami w pełni sprawnymi. Koło się zamyka - większość z nas utrzymuje się ze świadczeń socjalnych.

Razem z trenerem i konsultantem Polskiego Języka Migowego z Panem
Pawłem Rosikiem złożyliśmy w tej sprawie pismo do Pana Premiera Donalda Tuska.

Czas pokaże, czemu faktycznie służyć ma pełnomocnik rządu ds. wykluczonych.


Konstanty Chodkowski



Stąd można ściągnąć treść podania, z którym Daniel poszedł do Premiera.

poniedziałek, 6 czerwca 2011

Po Projekcie LWÓW 2011

Semestr letni dobiega końca - czas podsumować zdobycze Projektu LWÓW 2011! :)



Wszystko odbyło się zgodnie z planem - wraz z grupą 48 studentów wyruszyliśmy z Warszawy 29 kwietnia ok godziny 18:00. Do Lwowa dotarliśmy rankiem następnego dnia. Po zakwaterowaniu i krótkiej 4-godzinnej drzemce wyruszyliśmy wraz z przewodnikiem na zwiedzanie Lwowa. Wieczór spędziliśmy w przyjemnej, towarzyskiej atmosferze podczas imprezy integracyjnej na terenie ośrodka. 

Dnia 1 maja na Uniwersytecie im. Iwana Franki rozpoczęła się konferencja naukowa z udziałem ukraińskich studentów. Studenci INP UW wygłosili cztery referaty na temat bieżących problemów ukraińskiej demokracji (referentami byli: Konstanty Chodkowski, Damian Deliś, Marlena Kwiatkowska i Daniel Kowalski. Konferencję tłumaczył członek KN "Ars Politica" Pavlo Sytnik). Spotkanie zostało zwieńczone emocjonującą debatą. Do kwater wróciliśmy z lekkim niedosytem, ponieważ zabrakło nam czasu na omówienie wszystkich ważnych kwestii. 

Drugiego dnia nadeszła pora na referaty studentów UIF.Rozmawialiśmy o prawie wyborczym na Ukrainie, rozpatrywaliśmy lwowski przypadek wyborów lokalnych. Po oficjalnych wystąpieniach przystąpiliśmy do dyskusji z gościem konferencji - lokalnym działaczem nacjonalistycznej partii SWOBODA, który szczęśliwie odpowiedział na nasze zaproszenie. Co ciekawe - o ile studenci polscy przyjęli go z zainteresowaniem, w skupieniu słuchając wszystkiego, co ma im do powiedzenia, tak studenci ukraińscy traktowali go raczej z pobłażaniem. Zadaje to kłam tezie o intensywnym przepływie elektoratu frakcji "pomarańczowych", czy też "post-pomarańczowych" a nacjonalistami. 

Po zakończeniu konferencji kadra dydaktyczna Centrum Studiów Europejskich Wydziału Filozofii UIF zaprosiła nas do zwiedzenia gmachu głównego Uniwersytetu. Nie da się ukryć, że wystrój wnętrz największych sal robił piorunujące wrażenie. 

Wieczorem, 2 maja, na terenie ośrodka odbył się integracyjny grill z udziałem studentów ze Lwowa. Atmosfera była naprawdę nieziemska. Wszyscy żywimy nadzieję, że w przyszłym roku akademickim studenci ze Lwowa również uraczą nas wizytą w Warszawie :) 

Projekt: LWÓW 2011 nie dobiegł jeszcze końca. Wraz z Kołem Naukowym, w czasie wakacyjnym, będziemy opracowywać wiadomości zdobyte podczas konferencji we Lwowie. Mamy nadzieję, że doczekamy się stosownej publikacji naukowej. 

Co więcej: dzięki projektowi, do zespołu "Ars Politica" dołączył nowy członek: Pavlo Sytnik!
Witamy na pokładzie! :)



O tym, jakie jeszcze zadania otworzył przed nami projekt, napisałem tutaj.

Tutaj zaś znajdziecie skromną galeryjkę zdjęć pamiątkowych z projektu.

Zapraszam do śledzenia kolejnych wydarzeń organizowanych przez KN "Ars Politica"!


Konstanty Chodkowski